Nasıl Hazırlanmalı?

Bilgi Toplama

Pozisyon Hakkında Bilgi Edinin

Görüşmeye çağırıldığınız pozisyona daha önce siz başvurmuş olabilirsiniz veya sizin ilgili pozisyon için uygun bir aday olduğunuzu düşünen işe alım sorumluları / yöneticiler size ulaşmış olabilir. Hangisi olursa olsun, görüşmeye gitmeden önce pozisyonun adı ve genel içeriğiyle ilgili bilgi edinmelisiniz. Bunun için sizi görüşeye davet eden kişiye soru sorabilirsiniz. Yeterli bilgi alamazsanız pozisyonla ilgili gerekli bilgiyi her zaman görüşmeden önce alma hakkına sahio olduğunuzu unutmayın. Bunun için, sizi davet eden yetkili yeterli bilgiye sahip değilse daha sonra bilgi almayı talep edebilir, dilerseniz e-mail rica edebilirsiniz


Şirket Hakkında Bilgi Edinin

Görüşmeye gideceğiniz şirketin ismi, faaliyet alanı, ortaklık yapısı gibi genel bilgileri ilk telefon görüşmesinde yeterli vakit varsa alabilir veya daha sonra internetten araştırma yapabilirsiniz. Bunun için çalışanların yorumlarına ve feedbacklerine yer veren internet siteleri bulunuyor. Ayrıca sektörel sitelerden, Kariyer.net veya LinkedIn'den de bilgi edinebilirsiniz.


Sektör Hakkında Bilgi Edinin

Şirketin faaliyette bulunduğu sektörle ve sektörün dinamikleriyle ilgili genel de olsa bilgi sahibi olmak size mülakatta gelebilecek sorular veya paylaşılacak konuarla ilgili fikir verir. Adayın içinde bulunmayı isteyip istemeyeceği bir sektör olup olmaması İnsan Kaynakları Yetkilisi veya yönetici için önemlidir. Deneyimsiz de olsa, deneyimli de olsa adayın sektörle ilgili genel bir bilgisinin olması pozisyonun ve şirketin gidişatıyla ilgili bir öngörü sahibi olabileceğini düşündürür. Yöneticiler adayın kendi geleceğini şekillendirecekleri sektörü tanımalarını isterler.


Rakipler

Görüşmeye gideceğiniz şirketin başlıca rakiplerini bulabiliyorsanız veya tahmin edebliyorsanız araştırmanız yararınıza olacaktır.


Yöneticiler

Artık günümüzde adaylar görüşmeye davet edildiğinde görüşecekleri yöneticinin ismini öğrenebiliyorlarsa kendileri de yöneticilerin cv'lerini görebiliyorlar! Sosyal medya, linkedIn gibi siteler bunun için iş arayanların ve kendini geliştirmek, networklerini geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmez uğrak yerleridir. Eğer bir işveren / yönetici sizinle ilgili eğitim, deneyim vb bilgilere erişebiliyorsa siz de görüşeceğiniz yöneticinin background'ını, deneyimlerini ana hatlarıyla da olsa öğrenme hakkına sahip olmalısınız... Yöneticinin sosyal medyada bir profili veya internette paylaşılmış bir yazısı olmayabilir. Bu durumda siz de görüşmeye gittiğinizde görüşmenin gidişatına göre yöneticiye bu bilgileri uygun bir dille sorabilirsiniz.

Lokasyon & Tesisler & Ulaşım

Şirketin varsa üretim tesisleri, dağıtım noktaları, İstanbul için bulunduğu yaka ve ülke içinde temsilcilik sayısı ve lokasyonları gibi bilgiler size şirketin iş alanı, büyüklüğü ve stratejileri ile ilgili genel bir izlenim sağlar. 
Aynı zamanda ulaşımla ilgili görüşme öncesinde bilgi edinmeniz ve en kolay ulaşım yöntemini düşünmeniz zamanında görüşmeye yetişmeniz ve hazır olmanız için önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder